ZÁKLADNÁ ŠKOLA na Ul. M. R. Štefánika č.17
Žiar nad Hronom

 

 

Hravo ži zdravo

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Svetový deň zdravia

Svetový deň zdravia bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na 7. apríla. Témou pre rok 2016 je diabetes mellitus- cukrovka. Ide o čoraz viac rozšírené metabolické ochorenie, ktoré sa prejavuje vysokou hladinou glukózy v krvi (nad 11 mmol/l).

Diabetes mellitus sa delí na dva hlavné typy. Prvý typ je takzvaný závislý na inzulíne, ktorý vzniká častejšie v mladom veku človeka, môže sa končiť ťažkými akútnymi komplikáciami. Tomuto typu cukrovky sa predchádzať nedá.
Druhý typ, takzvaný nezávislý na inzulíne, vzniká najviac medzi vekovo staršími, často obéznymi pacientmi, ktorí majú na vznik choroby dedičné predpoklady. 90 % všetkých prípadov diabetu vo svete predstavuje podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) cukrovku typu 2. Zvýšil sa aj počet detí s cukrovkou tohto typu, ktorá bola v minulosti u maloletých len zriedkavá.

Zdravotné komplikácie diabetesu sú
Slepota, reumatická noha, poškodenie obličiek, srdcovocievne komplikácie, nehojace sa vredy a otlaky, mozgová mŕtvica a v neposlednom rade aj riziko úmrtia. Cukrovka poškodzuje hlavne nervy a cievy.

Dôležité je sledovanie varovných príznakov hlavne
• Smäd, nadmerný príjem tekutín, potravy
• únava, ospalosť
• zvýšené množstvo moču, nočné močenie
• chudnutie
• zvýšená náchylnosť na infekcie (mykotické, kožné..)
• svrbenie
• poruchy videnia
• bolesti hlavy a brucha

A ako jej predchádzať
Samozrejmosťou je obmedziť konzumáciu sladených potravín a nápojov. Obezita je jedným z najrizikovejších faktorov spôsobujúcich cukrovku, preto si váhu treba pravidelne kontrolovať a najmä veľa pohybu

A preto sme si aj my v piatok 22.4.spoločne zacvičili na školskom dvore.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Deň Zeme v našej záhradke

22. apríla si aj naša škola pripomenula Medzinárodný deň Zeme. Práve tento piatok sme si zvolili ako slávnostný deň na zazelenenie nášho školského skleníka. Žiaci z každej triedy od 1. po 9. ročník si sami poskladali samozavlažovacie kvetináče, pripravili zeminu a zasadili rastlinky. Deti sadili rôzne bylinky, ale aj jahody či šalát. Na záver si rastlinky poliali a preniesli do skleníka, kde sa o ne chodia pravidelne starať.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Deň Zeme - Čistenie Lutilského potoka

20. apríla odštartovala svoju misiu pracovná rýchla rota z Dvojky k Lutilskému potoku. Pod taktovkou školského parlamentu sme vyčistili kus nášho mesta a to nielen pri príležitosti 770.výročia jeho založenia, ale aj pre udržanie našej niekoľkoročnej tradície na Deň Zeme.

To, že planéta čistenie a záchranu naozaj potrebuje, môžete posúdiť z nasledovných fotiek. Vďaka ti Matička Zem za to, že si, vďaka vám decká, že ste za dobrú a správnu vec.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Viem kto som...

Žiaci 6.ročníkov sa počas školského roka zúčastňujú interaktívnych besied, ktoré organizuje Centrum voľného času z cyklu „Viem kto som, viem čo chcem“.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Beseda na tému "alkohol"

Žiaci 7.ročníkov mali vo februári besedu s p.Malatincovou a s p.Kováčom na tému Alkohol.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

ŠKOLENIE O SEPARÁCII ODPADU...

O separácii odpadu počujeme často v rádiách, čítame o tom v novinách a vidíme denne na stojiskách...

Stále však nerobíme dosť a stále sa máme čo v tejto oblasti naučiť. My, členovia školského parlamentu, sme absolvovali prvú časť školenia o odpade a jeho triedení už na sklonku kalendárneho roku. Toto školenie sme zrealizovali v spolupráci s Odborom životného prostredia nášho MsÚ. V januári sme si následne pripravili plagáty na tému SEPARUJEME VŠETCI ? Poslednú časť tohto vzdelávania pre ŠP a členov ekohliadky plánujeme uskutočniť v jarných mesiacoch.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Beseda s p. Černákom

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

 

Svetový deň zdravej výživy

16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Pretože, výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca.

Svetový deň výživy vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo, právo na potraviny, zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty. Zároveň nadväzuje na Svetový potravinový summit z roku 1996, na ktorom účastníci a účastníčky prijali za cieľ zníženie počtu hladujúcich vo svete o polovicu najneskôr do roku 2015.

Zdravá strava - ako začať?

Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní nám môže poslúžiť tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40% nášho denného príjmu potravín mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35% ovocie a zelenina, 20% mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5% tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín.

Dôležité je aj správne rozloženie celodenného príjmu stravy. Základom sú tri hlavné jedlá – raňajky, obed a večera a 1 – 2 menšie porcie medzi hlavnými jedlami – desiata a olovrant.

Správna výživa sa významnou mierou podieľa na zdravotnom stave obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a je hlavnou podmienkou prevencie a liečby najvýznamnejších ochorení.

Zásady zdravej výživy
• optimálny príjem energie,
• zníženie príjmu tukov,
• optimálny príjem bielkovín,
• optimálny príjem sacharidov a vlákniny,
• optimálny príjem – vitamínov, stopových prvkov,
• zníženie príjmu soli,
• zníženie príjmu alkoholu,
• správna frekvencia príjmu jedál a primeraná kultúra stravovania.

„Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie“

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Svetový deň duševného zdravia - 10.10.2015

Svetový deň duševného zdravia vyhlasuje 10. októbra Svetová federácia duševného zdravia v spolupráci s WHO. Cieľom je zvýšiť povedomie o otázkach duševného zdravia na celom svete a mobilizovať úsilie na podporu duševného zdravia. Heslom Svetového dňa duševného zdravia pre rok 2015 je „Dôstojnosť pre duševné zdravie.“

Podľa svetových štatistík duševnými poruchami trpí asi 450 miliónov ľudí a WHO predpokladá, že mentálne alebo neurologické ochorenie sa počas života vyskytne u každého štvrtého človeka. Z podrobnej analýzy WHO v rámci krajín Európskej únie, Islandu, Nórska a Švajčiarska vyplýva, že až 27% ľudí vo veku 18-65 rokov (približne 83 miliónov) zažilo aspoň jednu z radu duševných porúch (vrátene problémov vyplývajúcich z užívania návykových látok, psychózy, depresie, úzkosti a poruchy príjmu potravy).

Najčastejšou príčinou ambulantnej liečby boli afektívne poruchy (32% vyšetrených osôb) a neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy (26%). Medzi najčastejšie diagnózy, s ktorými pacienti prichádzajú do psychiatrických ambulancií, patrí aj schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi.

Duševnú poruchu môže zažiť ktokoľvek.

Pre udržanie dobrého zdravia je potrebná – vnútorná vyrovnanosť. Zároveň vnútorná pohoda závisí nielen od fyzického stavu a sociálneho prostredia, ale najmä od vzťahov medzi ľuďmi v blízkom okolí. Pevné, súdržné a kvalitné rodinné, partnerské, priateľské vzťahy sú zároveň významným podporným činiteľom pri zvládaní chronických ochorení.

Desatoro ako byť duševne zdraví:
1. Prijímaj seba samého!
2. Hovor o tom čo ťa trápi!
3. Buď aktívny (športovanie, ..)!
4. Uč sa novým veciam!
5. Stretávaj sa s priateľmi!
6. Rob niečo tvorivé!
7. Zapoj sa pomôcť!
8. Neváhaj požiadať o odbornú pomoc!
9. Oddychuj a neboj sa snívať!
10. Ži teraz a tu! (netrápiť sa na minulosťou alebo budúcnosťou)

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Rôzne podoby pani jesene, 3.D

Jeseň patrí zberom úrody z polí a záhrad či plodov z ovocných stromov najbohatšie ročné obdobie.

O rozmanitosti aktivít ako prezentovať obrovskú dávku zdravia v podobe vitamínov zeleniny a ovocia sme si tieto upršané jesenné dni pripomenuli nie len cez besedu pani Malatincovej cez primárnu prevenciu, ako aj dňom zdravia, kedy sme aranžovali a následne ochutnali ovocie a zeleninu prinesenú do triedy, ale aj kresbou pastelom ovocného zátišia. A pozrite sa ako sa vydarili podoby aranžovaného ovocia , ktoré pritiahlo naše chuťové poháriky a ovocia, ktoré potešilo náš zrak.

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Deň zdravej výživy

 

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

Zdravie, zdravie, zdravie...

...Takto znie naše heslo v prevencii protidrogových závislostí.

Tento týždeň nám význam týchto slov v 2. a 3. ročníku, zdôraznila pani Mirka Malatincová, pracovníčka ŠZÚ, svojimi zmysluplnými rozhovormi o zdravej výžive a dôležitosti pohybu pre ľudský organizmus. Jeseň je ročné obdobie plné vitamínov skrytých v plodoch ovocia a zeleniny.

Spätnou väzbou každého z nás, o tom čo všetko sme si z rozhovoru zapamätali, boli úlohy v pracovnom liste.

Takže je len na nás, koľko zdravej výživy aj v podobe vitamínov z jesenných darov svojmu organizmu doprajeme. Veľa zdravia!

Koordinátorka 1.st. S. Mlatecová

 

Späť na začiatok stránkyNávrat na úvodnú stránku | Pridaj k obľúbeným | Prístupnosť
© 2015 Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, 965 01 Žiar nad Hronom, 045/ 678 89 20, webmaster@zsstefanikazh.edu.sk

DÔLEŽITÉ TERMÍNY

 
 
 

INFO-OKIENKO

2% z dane
Archív
Termíny školských prázdnin