Podpora vzdelávania mladých technikov budúcich zamestnancov

priemyselnej zóny Mesta Žiar nad Hronom

JARNÉ PRÁZDNINY PRE TECHNIKOV

- 8. ročník -

17. - 20. február 2014

Niektorí naši ôsmaci trávili jarné prázdniny naozaj netradične. Zúčastnili sa totiž zaujímavých podujatí so zameraním na techniku a elektroniku.

Najprv to bol trojdňový Jarný tábor technických zručností na Súkromnej strednej odbornej škole technickej (SSOŠT) v Žiari nad Hronom. Tu mali možnosť zostaviť jednoduché elektrické obvody so žiarovkami, ale aj zložitejšie, napríklad činnú závoru na železničnom priecestí – a to všetko zo stavebnice MERKUR. Najzaujímavejší bol však tretí deň, počas ktorého používali zaujímavý program na vyhotovenie ľubovoľnej súčiastky alebo iného výrobku v 3D.

Vo štvrtok vycestovali do Bratislavy, kde sa uskutočnil prvý workshop k domácim súťažiam v odbore Mechatronik. Ide o odbor, ktorý sa vyučuje na stredných školách s technickým zameraním a má skvelú budúcnosť. Na workshope sa oboznámili s novým typom nemeckých stavebníc FESTO, ktoré využívajú aero alebo hydrodynamiku na pohyb zariadenia. Stavebnica je programovateľná cez PC rozhranie. V polovici marca sa uskutoční súťaž,  v ktorej jednotlivé tímy budú mať za úlohu takúto stavebnicu uviesť do činnosti tak, aby automaticky plnila vopred stanovené zadania. Víťazný tím za odmenu pocestuje do Švajčiarskeho CERN-u, ktorý je momentálne na vrchole jadrového výskumu a na stope ranného vývoja nášho vesmíru.

Našu školu bude reprezentovať Marek Hlaváč z 8. A triedy, ktorý vytvorí tím spolu so študentom SSOŠT v Žiari nad Hronom. Samozrejme, že mu všetci želáme veľa šťastia!

Ďakujeme organizátorom a pani učiteľke Mgr. J. Bystričanovej za podnetne vyplnený voľný čas jarných prázdnin.

Ďalšie informácie a fotografie nájdete na webovej stránke SSOŠT v Žiari nad Hronom

(Ministerstvo školstva SR – Otvorená škola 2008)

Koordinátorka projektu: Mgr. Miroslava Schniererová

Zameranie projektu:

Spolupráca školy s podnikmi a inštitúciami s cieľom podporiť záujem žiakov o prírodovedné predmety, vedu a výskum. Vytvoriť a ovplyvniť optimálny kontakt žiakov s podnikateľským prostredím a jeho kultúrou. Nárast počtu a kvality uchádzačov o technické vzdelávanie cestou poznávania vedy a techniky, zdokonaľovaním manuálnych zručností a zvyšovaním pozitívneho vnímania priemyselnej zóny v Žiari nad Hronom.

Ciele:

1. Implementovať nové informačné technológie do vyučovacieho procesu

2. Rozšíriť žiakom možnosti získavať informácie a vedomosti moderným spôsobom a prostriedkami, ktoré sú dnes k dispozícií (prostredníctvom eBeam tabule)

Poskytnutá dotácia na projekt MŠ SR

8.032,93 €

(242.000,- Sk)

Iné zdroje

(13.000,- Sk)

Spolu

8.464,45 €

(255.000,- SK)

Pri tvorbe projektu je potrebné vychádzať z vopred stanoveného cieľa a cieľovej skupiny, projekt stručne, ale výstižne popísať, naplánovať realizovateľné aktivity, časový harmonogram a reálne stanoviť plánovaný rozpočet.