ZDRAVÝ ÚSMEV

Deti vnášajú do nášho života chvíle šťastia, radosti, ale aj strachu a smútku. Málokto si vie predstaviť svet okolo nás bez detského smiechu, zvedavých otázok, prvých detských úspechov a neúspechov.

My, učitelia, sme spojivom sveta dospelých a našich detí. Vedieme deti po ceste, ktorá ich dovedie nielen k vzdelanosti, ale aj k zdraviu. Dovedie ich do budúcnosti, ktorej šťastie budú čerpať zo zdravého spôsobu života.

Naša škola sa pripojila k tým školám, ktoré oslovila myšlienka Svetovej zdravotníckej organizácie WHO podporenej Národným programom podpory zdravia predloženým Ministerstvom zdravotníctva SR v roku 1992.

Svetová zdravotnícka organizácia definovala zdravie ako "stav telesného, duševného a spoločenského súladu", teda nie ako neprítomnosť choroby, či nejakej poruchy.

Realizácia projektu "ZDRAVÝ ÚSMEV" na našej škole začala v roku 1998.

Informácie, ktoré dostávajú deti pri preventívnych prehliadkach sú časovo veľmi náročné a drahé na čas zubného lekára, ktorý pri veľkom zaťažení nie je schopný ošetrovať a opakovane informovať. Preto je cieľom projektu "ZDRAVÝ ÚSMEV" formou opakovaných informácií, inštrukcií a cvičení získať cenné vedomosti a zároveň aj zručnosti pri realizovaní starostlivosti o zdravie zubov a ďasien.

Práca s deťmi je ťažká, ale prináša veľa radosti a uspokojenie z dobrých výsledkov. Výchova k osobnej hygiene by mala začať v rodine. Výchova k zdraviu má svoje miesto aj v škole.

Žiak pri výučbe je vedený k tomu, že udržať si zdravé zuby znamená život bez problémov a znamená vyššiu kvalitu. Žiak vníma výučbu tak, že všetci robia to isté. Deti a mládež chcú byť takí, akí sú ostatní, chcú dosiahnuť to, čo ostatní. Ak sa dostane do povedomia deťom, že vysoká úroveň zubného zdravia je samozrejmá, bežná, väčšina detí chce takú úroveň dosiahnuť.

Deti majú právo na sprostredkovanie základných informácií o kultúre, životných hodnotách, zdraví atď.. Je to úlohou školy a rodiny. V rodinách dostávajú deti rozličné informácie. Vyrovnávanie týchto vedomostí je práve úlohou školy. Takto majú možnosť doplniť alebo vyrovnať si svoje vedomosti. Na druhej strane prenášajú deti získané vedomosti domov. Takto sa zabezpečí prenos nových informácií medzi súrodencov, rodičov.

A to je cieľom projektu "ZDRAVÝ ÚSMEV". Formou cvičení vštepiť deťom hravou formou základné vedomosti o zuboch, ako ich udržať zdravé a naučiť ich úplnej zručnosti pri čistení zubov.