PRÁVA ZVIERAT

Určite každý z vás vie, že existujú ľudské práva alebo práva vás, detí. Ale majú svoje práva aj zvieratá?

V takej podobe ako ich máme my, ľudia, neexistujú. V minulosti boli zvieratá vnímané len ako veci a tie predsa práva nemajú. V starovekom Grécku a Ríme sa hovorilo o právach zvierat len v súvislosti s ľudskou morálkou. To znamenalo toľko, že ak je človek rozumný, zvieratá netýra a ak je hlupák, tak zvieratá týra. Určite s nimi súhlasíte, a viete, že iba necitlivý a neinteligentný človek dokáže zviera týrať. V súčasnosti je už dokázané, že zvieratá nielen cítia fyzickú bolesť, ale dokážu cítiť aj psychickú bolesť, napríklad ako smútok, keď im zomrie majiteľ.

Žiaci etickej výchovy našej školy sa pokúsili vytvoriť skutočné práva zvierat. Môžete sami posúdiť ako sa im to podarilo. Aby sa aj ostatní ľudia nad osudom zvierat zamysleli, tak tieto práva zvierat zaniesli na veterinárnu stanicu ZOOVET a do zvieracieho útulku STRÁŽNI ANJELI v našom meste. Dokonca niekoľkých psíkov aj vyvenčili a odporúčame vám tento zážitok zvieracej vďačnosti zažiť.

Neviete aký dobrý skutok by ste mohli urobiť? PRÍĎTE DO ÚTULKU za psíkmi!

© 2016 Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, 965 01 Žiar nad Hronom, 045/ 678 89 20, webmaster@zsstefanikazh.edu.sk