MILUJEME ŽIVOT

Už niekoľko rokov patrí naša škola medzi tie, ktoré sa zapojili do programu Škôl podporujúcich zdravie. Vypracovali sme projekt s názvom „Milujeme život“, ktorý sa snaží zlepšiť a skvalitniť duševný, sociálny i telesný rozvoj žiakov.

CIELE PROJEKTU:

1. Humanizácia výchovno-vzdelávacieho procesu:
    - regionálna výchova
    - etická výchova
    - estetická výchova

2. Zdravý životný štýl:
    - ochrana zdravia, zdravá výživa a protidrogová prevencia
    - environmentálna výchova - pohybové aktivity

ÚLOHY:

1. - uplatňovať prvky ITV a slov. hodnotenia žiakov I. a II. stupňa
    - podporovať prácu žiakov v školskom parlamente
    - uskutočňovať charitatívnu činnosť
    - realizovať neformálne stretnutia rodičov a učiteľov
    - rozvíjať osobnosť a záujmy žiakov prostredníctvom krúžkových útvarov
    - skvalitniť spoluprácu s PPP v ZH a so školským špeciálnym pedagógom
    - začleniť sa do regiónu
    poznávať krásy a históriu Žiarskej kotliny i širšieho okolia

2. - rozvíjať zodpovednosť žiakov voči vlastnému zdraviu i zdraviu svojich spolužiakov
    - rozvíjať výchovnú a osvetovú prácu v záujme ochrany životného prostredia
    - uskutočňovať zbery druhotných surovín
    - separovať odpad v triedach
    - viesť žiakov k tomu, aby šetrili el. energiu a vodu
    - získať pomoc rodičov pri úprave školského exteriéru a interiéru
    - realizovať rôzne športové aktivity, turistické vychádzky a výlety
    - zúčastňovať sa športových podujatí

V prvej časti projektu sme sa zamerali predovšetkým na regionálnu, etickú a estetickú výchovu. Žiaci prostredníctvom rôznych aktivít ( besedy, exkurzie, návšteva múzeí ) spoznávajú históriu mesta, jeho okolie, významné osobnosti, prírodné bohatstvo. Pripomíname si zaujímavé ľudové zvyky a tradície.

Vo výchovno-vzdelávacom procese podporujeme sebadôveru žiaka a snažíme sa pozitívne rozvíjať jeho vzťah k sebe samému, k spolužiakom, k rodine a ku škole, zaoberáme sa otázkami rasizmu a intolerancie. Významnú úlohu v tejto oblasti plní školský parlament i práca učiteľov na triednických hodinách. Zapájame sa do mnohých aktivít ako napr. „Deň tolerancie“, „Svetový deň holokaustu“, „Týždeň boja proti rasizmu“ a i. .

Neoddeliteľnou súčasťou humanizácie školy bolo slovné hodnotenie na prvom stupni a všetkých výchovných predmetov na druhom stupni, ktoré odstraňuje stres zo zlej známky a umožňuje tak žiakom aktívnejšie sa zapájať do činností na hodine.

Estetickou výchovou nadobúdajú žiaci pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu, k hudbe i k literatúre. Žiaci sa zúčastňujú množstva výtvarných a literárnych súťaží, koncertov, prispievajú do školského časopisu i regionálnych novín.

Druhá časť projektu sa zaoberá ochranou zdravia, zdravou výživou, protidrogovou prevenciou, environmentálnou výchovou a športovými aktivitami.

Žiakov vedieme k zodpovednosti za svoje vlastné zdravie i zdravie svojich spolužiakov. Na škole pracujú koordinátorky drogovej prevencie, ktoré v spolupráci s odbornými pracovníkmi (PPP, Štátny zdravotný ústav) pútavými činnosťami poskytujú informácie o drogách a ich škodlivých účinkoch. Každý rok sa zapájame do medzinárodných akcií ako „Týždeň boja proti fajčeniu“, „Deň narcisov“, „Svetový deň zdravia“, „Svetový deň bez tabaku“ a i. .

Na prvom stupni v spolupráci so stomatológom MUDr. Kukolíkovou prebiehal program „Zdravý úsmev“, ktorý je zameraný na prevenciu proti zubnému kazu. Deti sa pod vedením školených pracovníkov učili, ako sa majú správne starať o svoj chrup.

Environmentálnou výchovou učíme žiakov aktívne chrániť životné prostredie tak, aby vedeli získané vedomosti využiť v praxi. Detská konferencia OSN o životnom prostredí a jej následné aktivity nás podnietili zamerať sa na tieto enviroaktivity: vysádzanie stromov, ochrana vody, riešenie problémov s odpadom , šetrenie s el. energiou, vytvorenie ekohliadok. Celá škola sa zapojila do kampaní pod názvom „Lesy pre budúcnosť“, „Voda pre život“. V minulom i tomto školskom roku sa zameriavame na odpad. Deti si v triedach separujú odpad ako je papier, sklo, plasty a  bioodpad.

Pútavou akciou pre deti je „Svetový deň zvierat, počas ktorého deviataci organizujú burzu, na ktorej si deti môžu kúpiť hračky - zvieratá. „Svetový deň Zeme“ a „Svetový deň vody“ patria k neodmysliteľnej tradícii našej školy.

Naši žiaci sa taktiež zapájajú do mnohých športových súťaží, napr. štafeta v plávaní, beh oslobodenia mesta, volejbalový a basketbalový turnaj, turnaj v minifutbale atď., v ktorých rozvíjajú svoju obratnosť, rýchlosť a upevňujú si tak zdravý telesný rozvoj.

Ciele a úlohy projektu „Milujeme život“ sa vždy opierajú o vnútorné hodnoty školy. Sú zladené s výchovno-vzdelávacím procesom a konkretizované v mesačných plánoch školy. Deti tak majú možnosť získať také poznatky, postoje a skúsenosti, ktoré im umožnia správne sa rozhodovať nielen teraz, ale počas celého ich života.

Mgr. Dana Matušková
koordinátorka ŠPZ