ZÁKLADNÁ ŠKOLA na Ul. M. R. Štefánika č.17
Žiar nad Hronom

 

 

OTVORENÁ ŠKOLA

V školskom roku 2002/2003 sme na našej škole po prvýkrát uviedli do praxe projekt Škola a voľný čas. Tento projekt zastrešil rôzne školské, mimoškolské a voľné žiacke aktivity, ktoré mali odpočinkový, rekreačný, zábavný, spoločenský, záujmový, sebavzdelávací a vzdelávací, či praktický charakter. Ich cieľom bolo poskytnúť našim žiakom zo strany školy a jej učiteľov možnosti pre vlastnú sebarealizáciu, rozšírenie záujmov a vedomostí, najmä však zmysluplné naplnenie voľného času.

Kluby a kreatívne dielne poskytovali svojimi novými formami práce a dostatočne motivujúcimi metódami úplne nový charakter činností v dobre známom prostredí školy. Ich výsledkom bolo uspokojenie a rozvoj individuálnych potrieb, záujmov, nadania, schopností a talentu, vytváranie pozitívnych zážitkov, uplatňovanie a prehlbovanie získaných vedomostí, rozvíjanie spoločenských kontaktov a ľudského spolunažívania, a v neposlednom rade aj predchádzanie negatívnym spoločenským javom v správaní, či rôznym druhom závislostí. Činnosť klubov a kreatívnych dielní prebiehala pravidelne alebo priebežne podľa záujmu žiakov a vyvrcholila prezentáciou aktivít .

Už v októbri 2002 sa prezentoval Klub environmentalistiky, ktorý pripravil netradičný Deň zvierat s aktuálnou nástenkou o chove domácich zvieratiek, predajom drobných darčekov a plyšových zvieratiek, ktorého výnos sa pripočítal ku korunovej zbierke na zvierací útulok. V decembri sa Klub varenia a pečenia predstavil so zaujímavými receptami na vianočné pečivo a k vianočnej atmosfére prispel aj Klub aranžovania, ktorý svojimi adventnými vencami a vianočnými ikebanami vyzdobil celú školu.

Vo februári sa prezentovalo najviac klubov. Klub Lego - Dacta pripravil súťaž o najzaujímavejšiu stavebnicovú zostavu, ktorej predchádzala aktuálna nástenka a následné vyhlásenie ocenených súťažiacich.

Dielňa mladých umelcov predstavila svoj umelecký talent vernisážou akvarelových prác pod názvom Cudzinci medzi nami.

Výstavka prác detí zo Školského klubu neostala bez povšimnutia. Zaujímavé origami a kirigami si mohli vyskúšať aj ostatní záujemcovia.

Dielňa šikovných rúk prezentovala rôzne veľkonočné motívy, maľované kraslice, vyšívané a háčkované práce úžitkového charakteru.

Klub varenia a pečenia opäť sladkými aj slanými pochúťkami hostil žiakov aj učiteľov a prispel tým k pravej fašiangovej atmosfére.

Klub mladých technikov a elektronikov zaujal predvedením blikajúcich svetelných či zvukových výrobkov a zostáv.

Klub rozvoja tvorivosti a kritického myslenia prezentoval svoju činnosť krátkymi literárnymi úvahami a glosami na témy: Miesto, ktoré nemám rád, Správanie, ktoré mi ide na nervy a Veci, ktoré mi komplikujú život. Zamyslenie sa nad nimi prinieslo zistenie, že mnohé životné problémy si spôsobujeme sami svojim postojom, predsudkami, či podvedomím.

Rôzne Podporné kluby a Kluby mladých olympionikov úročili zo svojej činnosti počas prijímacích pohovorov na stredné školy.

Školské športové stredisko a Športové hry a pohybová kultúra uskutočnili zaujímavé športové aktivity ako turnaj vo futbale medzi triedami, lyžiarsky výcvik s netradičnými súťažami a pod.

Klub mladých šachistov predviedol svoje majstrovstvo v miniturnaji.

Počas celého školského roka boli aktívni žiaci Školského parlamentu, školského Rádia 800 a školského časopisu My z Dvojky. Pružne reagovali na každú zmenu, zaujímavosť, problém či nedostatok. Z ich činnosti vznikla zaujímavá fotodokumentácia, pri ktorej sa zastavil každý návštevník našej školy.

Ukázalo sa, že projekt bol úspešný a splnil svoj cieľ. Preto aj v školskom roku 2003 / 2004 sme v ňom pokračovali ďalšími zaujímavými aktivitami. S podporou zo Spoločnosti Rautenbach Slovakia pribudol Klub priestorového vytvárania, kde majú žiaci možnosť modelovať, odlievať a oboznamovať sa s novými pracovnými činnosťami a materiálmi.

V Kluboch mladých olympionikov sa združili žiaci, pre ktorých je učenie zábavou a radi riešia rôzne problémové úlohy, či z matematiky, fyziky, chémie alebo nemeckého jazyka. Mali možnosť zmerať si svoje vedomosti v rôznych olympiádach.

Podporné a poradenské kluby zas navštevovali žiaci, ktorí si chceli doplniť poznatky v tých učebných predmetoch, ktoré im robili v školskej či domácej príprave menšie i väčšie problémy.

Klub LEGO -DACTA zaujal veľmi peknou prezentáciou svojej činnosti, keď žiaci druhého a štvrtého ročníka z kociek vybudovali Mesto svojich snov.

Klub základov podnikania prezentoval svoju činnosť už a apríli veľmi zaujímavými projektmi (Kvetinárstvo, Svet sviečok, Hračičky pre detičky, Pizzeria, Darčekový obchod a Firma Present), ktoré boli dôkazom toho, že aj žiaci dokážu vybudovať základy firmy, ktorá môže prosperovať.

Projekt Občan si dal za cieľ vzbudiť u žiakov záujem o dianie okolo nás, v škole, v meste. Spoznať problémy, ktoré sa vyskytujú v rôznych oblastiach, diskutovať o nich aj s dospelými, zistiť ich postoje a pokúsiť sa o riešenie niektorých z nich.

Klub práce s počítačom bol otvorený pre začiatočníkov aj pokročilých. Záujem detí bol veľmi veľký, čo dosvedčovala vždy plná, novozriadená učebňa výpočtovej techniky. Dňa 13.05. 2004 sa tu konal Deň otvorených dverí, kde až do neskorých večerných hodín mohli deti spolu so svojimi rodičmi a súrodencami "surfovať" po Internete.

Zaujímavou prezentáciou praktických ukážok poskytovania prvej pomoci si získali mnoho obdivovateľov členovia Klubu starostlivosti o zdravie. Počas prezentácie si mali možnosť vyskúšať spôsoby oživovania aj iní žiaci. Z poznatkov o liečivých bylinách mali zas možnosť uvariť si a ochutnať liečivé čaje.

Dielňa priestorového vytvárania sa prezentovala už v decembri odlievaním vianočných figúrok z vosku, ktoré bolo možné použiť pri vianočnom aranžovaní, prípadne ako vianočný darček. Okrem stavania modelov lodí sa prezentovali aj cez veľkonočné obdobie odlievaním jarných motívov a figúrok.

Už tradične sa pri prezentácii prác detí školského klubu vyzdobia vestibuly našej školy pestrými a nápaditými prácami, ktoré upútajú aj precíznosťou, farebnosťou a veselosťou. Tieto dielka dokazujú šikovnosť členov Klubu origami, Klubu nápadníček, Klubu šikovníček a Klubu šikovných rúk.

V období koncoročného zvonenia sa každý žiak teší na záverečný rozlúčkový program deviatakov, ktorý trvá celé dopoludnie a každý deviatak má možnosť predviesť, čím dokáže zaujať. Okrem zábavy je program spojený s dôstojnou rozlúčkou so školou, s jej učiteľmi a mladšími žiakmi, ktorá končí prijatím u primátora mesta a odovzdaním vysvedčení.

Priebežne aj počas tohto školského roka sa sporadicky prezentovali svojou činnosťou Školský parlament, redakcie časopisov My z dvojky a Prírodovedko, Školská knižnica, Klub rovesníkov - peer aktivisti, Klub mladých výtvarníkov, Klub environmentalistiky, Dielňa starostlivosti o zeleň, Školské športové stredisko a Pohybová príprava. Vďaka ich činnosti bol život na našej škole pestrejší a zaujímavejší.

Napriek mnohým prínosom tohto projektu pre život v škole existujú aj jeho nedostatky, a to najmä nedostatočná motivácia pre získanie záujemcov z radov žiakov. Nedostatkom je aj zlá informovanosť väčšieho počtu žiakov absenciou rôznych pútačov, oznamov, či spolupráca vyučujúcich len s malým okruhom oslovených žiakov. Nedostatkom je aj nezaujímavé finančné ohodnotenie vyučujúcich - vedúcich klubov a dielní.

Pozoruhodné je aj zistenie, že záujem detí je úmerný výchove a vyspelosti rodiny. Deti z rodín s podnetným prostredím a správnou výchovou či príkladom rodičov majú záujem tráviť voľný čas zmysluplne. Naopak, deti z problémového rodinného prostredia sa nevedia zaradiť do podobných aktivít, nevyhľadávajú nové podnety a prejavujú sa odmietaním akýchkoľvek podobných činností, či neochotou zostať v škole po vyučovaní. Je alarmujúce, že týchto detí z roka na rok pribúda.

Dvojročné skúsenosti s realizáciou projektu Škola a voľný čas sú však pozitívne. Realizáciou tohto projektu sme sledovali postupnú premenu našej školy na Otvorenú školu naozaj pre každého záujemca, nielen z radov žiakov našej školy, ale aj z radov dospelých a širokej verejnosti. Pre každého, kto má záujem nielen o svoj vzdelanostný rast, ale aj duševný. Škola sa tak stala miestom a prostriedkom pre naplnenie voľného času a sebarealizáciu. Otvorená bola aj školskom roku 2004 / 2005 po celý deň a pre všetkých, ktorí mali záujem.

Prínosom je aj možnosť žiakov využiť svoj vzdelávací poukaz na navštevovanie záujmového krúžku v škole. Už v septembri mali žiaci možnosť vybrať si z ponuky rôznych krúžkov a túto možnosť využilo 616 žiakov. Niektorí žiaci navštevujú aj viac krúžkov, aj keď už voľný poukaz nemali, pretože každé dieťa má len jeden. Našli sa aj žiaci, ktorí nevyužili poukaz v žiadnom z krúžkov, celkom 318 žiakov, prípadne nevyužili ponuku na našej škole, ale napríklad v centre voľného času. Tým, že vzdelávací poukaz je krytý finančnou čiastkou 80,- Sk na žiaka, získalo sa najmä materiálové zabezpečenie popoludňajšej činnosti, krytie jej prevádzky a v neposlednom rade aj finančný príspevok pre vedúceho krúžku. Aj keď tieto financie nepokrývajú všetky skutočné výdavky, oproti minulým rokom je to výrazná zmena k lepšiemu.

 

Späť na začiatok stránkyNávrat na úvodnú stránku | Pridaj k obľúbeným | Prístupnosť
© 2014 Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, 965 01 Žiar nad Hronom, 045/ 678 89 20, webmaster@zsstefanikazh.edu.sk

DÔLEŽITÉ TERMÍNY

 
 
 

INFO-OKIENKO

2% z dane
Archív
Termíny školských prázdnin